ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Polski „Ostry dyżur”

04/08/2011

 

Zapewne każdy z nas zastanawia się, jak wygląda praca osób, które odpowiadają za ludzkie życie. O tym, co dzieje się w przysłowiowych kuluarach „teatru życia”, czyli za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych polskich szpitali dowiemy się z dokumentu Tomasza Wolskiego „Lekarze”.

Bywalcy szpitali często słyszeli historie o tym, co wydarzyło się danego dnia w gabinecie zabiegowym. Tam, gdzie odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne, czy w pokoju pielęgniarek, które przygotowują zastrzyki i leki. Rzadko udaje się jednak dowiedzieć czegoś więcej o pracy lekarzy. Moda na telewizyjne seriale o ostrych dyżurach, czy szpitalach podmiejskich nie przemija i przybliża zawód, jakim parają się ludzie dbający o nasze zdrowie.


Tomasz Wolski funduje nam wycieczkę po szpitalnych pokojach, do których nie zawsze jesteśmy wpuszczani. Oko kamery stwarza nam okazję do poznania tajemnic zawodowych. Pozwala nam podpatrzeć codzienną pracę lekarzy o różnych specjalizacjach: od kardiologów przez kardiochirurgów po torakochirurgów. Widzimy nie tylko ich dyskusje o pacjentach, konflikty w stawianiu diagnoz, czy dobieraniu leków. Udaje nam się także zobaczyć panującą między nimi hierarchię, konieczność podejmowania ważnych decyzji, borykanie się z ekonomicznymi problemami. W ich pracy, pomimo zdobytej wiedzy i doświadczenia, zdarzają się momenty zaskakujące.

Dokument Wolskiego został doceniony szczególnie na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymałaż trzy nagrody: Wyróżnienie Jury Konkursu Dokumentalnego, Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż oraz Nagrodę Jury Studenckiego Konkursu Dokumentalnego.

„Lekarze” nie są jedynie suchą relacją. Pokazują fakty, codzienność, która nie zawsze jest bezproblemowa. Warto podejrzeć tę codzienność.

Dokument „Lekarze” będzie można zobaczyć dziś o 17:45 w Kinie pod Srebrną Gwiazdą, a porozmawiać z jego twórcą tuż po zakończeniu projekcji, czyli około godziny 19.

 

Paulina Świątek