ZNAJDŹ W PROGRAMIE

RYKARDA PARASOL

data: 05/08/2011, godzina: 21:00, miejsce: SARP, program artystyczny: koncerty

Tak właśnie nazywa się amerykańska wokalistka, córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu – jej imię pochodzi od imienia jej ojca, Ryszarda. Amerykańscy krytycy określają jej muzykę, jako ‘rock noir’ lub ‘folk-noir’. Porównywana jest do PJ Harvey, Nicka Cave’a, Toma Waitsa czy Johnny Casha. Na ostatnim albumie Rykarda pokazuje, że wypracowała swoje własne, rozpoznawalne brzmienie.

Rykarda Parasol przełamuje wszelkie stereotypowe wyobrażenia na temat tego, co i jak kobiecie wolno w muzyce, tak w zakresie wykonawstwa jak i podejmowanych tematów; śpiewa o rzeczach, o których inni wolą zapomnieć. Jest ponadto artystką, która spełnia najwyższe wymagania, wychodzące daleko poza kontekst muzyki popularnej i rozrywkowej.

Na Dwóch Brzegach pragniemy zaprezentować odbiorcom festiwalu tą wyjątkową artystkę, która niezwykle rzadko gości w Polsce. Chcemy, by dzięki prezentacji przed szerokim gronem odbiorców, na stałe wpisała się ona w krajowy pejzaż muzyczny. Rykarda Parasol tworzy muzykę sytuującą się poza kulturą masową, stawiającą odbiorcy wysokie wymagania. I takiego właśnie odbiorcę będziemy mieć przyjemność gościć na Dwóch Brzegach.

 

Rykarda Parasol – muzyk i autorka piosenek o głębokim, wykraczający poza granice płci, głosie. Głosem tym wygłasza z przekonaniem i napięciem opowieści w stylu Faulknera. Parasol czerpie z amerykańskiego rocka, soulu i południowych wpływów, jak również z północno-europejskich stylów, przekazanych jej przez rodziców. Działając w San Francisco w stanie California, Parasol znajduje się pod wpływem mieszanki kultur. Jest pół Szwedką, pół Izraelką. Jest autorką, producentką i wydawcą dwóch bardzo cenionych albumów (“For Blood and Wine” 2009 i “Our Hearts First Meet” 2006). Planuje opublikować książkę ‘spoken word’ (opartą na opowiadanych przez nią historiach). Unikatowy muzyczny styl Rykardy Parasol znajduje swoje początki w jej edukacji artystycznej, muzycznej i literackiej. Parasol występowała na scenie z takimi wybitnymi artystami jak Frank Black, Jason Collett, Jolie Holland, the Trail of Dead, Kirsten Hirsh, Chuck Prophet, Jonette Napolitano (Concrete Blonde). Ostatnio zaprezentowała się ze swoim zespołem na Festiwalu Ars Cameralis w Polsce oraz na Plissken Festival w Atenach. Rykarda zdobyła również rozgłos swoimi występami w polskich więzieniach o zaostrzonym rygorze.

www.rykardaparasol.com

____________________________________________

 

Rykarda Parasol, mistrzyni Rocku Noir, zaczaruje swoim głosem scenę Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ta mieszkająca w Ameryce córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda stworzyła gatunek muzyczny, który w połączeniu z jej głosem dał mieszankę trudną do zignorowania i niemożliwą do zdefiniowania. Niektórzy krytycy określają jej twórczość jako folkowy goth, inni jako indie. W obliczu tej dosyć nietrafnej nomenklatury Rykarda stworzyła własne pojęcie: „Rock Noir”. Jej kompozycje, najczęściej przepełnione smutkiem i melancholią, oddają uczucie kontrolowanego, estetycznego niepokoju. Ciepły, niski, ukształtowany przez szkołę operową głos Rykardy Parasol wchodzi pod skórę i trudno potem nie pozostawać pod wpływem jego magii. Różne podaje się inspiracje Rykardy, zaczynając od Nicka Cave’a czy Marka Laneman’a, kończąc na the Doors. Nie odda to jednak w pełni połączenia – jak sama to określa – „bagna i finezji”. Jedno jest pewne – koncert Rykardy Parasol będzie wydarzeniem, które musi figurować w kalendarzu wszystkich tych, którym nie jest obca muzyka niebanalna i uczuciowa.

Karol Surówka